понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety alias żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Żywopłoty przeważnie pełnia role ogrodzenia, chociaż nierzadko służą tez za ozdobę. Zazwyczaj takie sztacheta Winylowe sadzi się w nasłonecznionych miejscach, w których prędko wzrastają oraz mocno się zagęszczają. Co niemiara powabu maja także takie rosnące ogrodzenia, które wiodą poprzez osłonięte katy ogrodu. Ciemna zieleń liści z przejrzysta tu i ówdzie gmatwanina witek ewentualnie kwiatami aranżują zajmujące spojrzenie obrazki, a orzeźwiająca wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer w pobliżu takiego ogrodzenia uspokaja oraz uspokaja.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego parkanu, warunki które są w ogrodzie, również nasze upodobania a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju same rosną, częstokroć również ekspansywnie kwitną, jednak wymagają tez sporo przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane żywe sztachety PVC z Zbąszynia mogą być niesłychanie smukłe, chociaż trzeba je regularnie wycinać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, gdyż takie plot konstruuje się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, ogromnie modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on mnóstwo zalet:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio toleruje porę suchą,
•w mgnieniu oka wzrasta,
•cyklicznie podcinany estetycznie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią pięknie się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją kształtować tylko od strony widocznej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Nadzwyczaj wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta plastikowe z łajzy stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki i ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. Jeżeli mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe ogrodzenie było bardzo wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий