среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy sztachetki te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało fachowym ślipiem trudno je rozróżnić.

Chociaż kamienie sztachetki te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało wprawnym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, bezproblemowej obróbce oraz stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi albo od razu obrabia, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie posyła do miejsca budowy balustrady plastykowe na plot i bramkę sztachetowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony lepiszczem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor skał na sztachety PCV na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy rozmaite atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak olbrzymich złóż kroi się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można również siekać na sześciany o proporcjonalnych zarysach, wykorzystywane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je rozdzielać przy asyście specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nierównych obrysów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety z plastyku z Oświęcimia stosuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe z zebranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na ogrodzenia z PCV na plot i furtkę ze sztachet. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru oraz własnych zamiłowań kształt kamiennych tafli może być przeróżny – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów czy też kwadratów. Murki a także sztacheta z plastiku na plot i furtę ze sztachet unosi się z głazów wielorakiego układu, zestawionych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z kawałków o nieregularnych zarysach, powinno się je odpowiednio dobierać tzn. tak, aby forma każdego kolejnego łączył się z poprzedzającym. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur szybko niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają też mchem oraz glonami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać kurzu z powierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Sprofilowane firmy oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, ażeby głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий